Marsa Alam

 VIDEO   

Potápanie: Korytnačky
Potápanie: Koraly
Potápanie: Žraloky
Potápanie: Delfíny
Potápanie: Lamantíny
Potápanie: Elphinstone
Hotely
Oblasť, okolie
 

 KORALOVÉ ÚTESY   

Celá línia egyptského pobrežia je popretkávaná koralovými útesmi nesmiernej prírodnej hodnoty, ktoré tvoria neobyčajné miesto objavovania krás podmorského sveta. Tu si spomenieme významné koralové útesy v okolí Marsa Alam. - viac
 
náboženské stavby Marsa Alam
 

 MIESTA V OKOLÍ   

Nezostávajme len pri Marsa Alam. Trochu sa pozrieme aj na mestečko El Quseir alebo Port Ghalib. Obe sa nachádzajú severnejšie od strediska Marsa Alam a obe sú niečím zaujímavé. Prípadne dlhšie smerom na západ nájdete aj známe nálezisko Luxor.

 

 

Potápanie v Marsa Alam
 
 RADY NÁVŠTEVNÍKOM

Niekoľko krátkych ale stručných, jasných a dôležitých informácií na jednom mieste predstavia Marsu Alam z hľadiska turistického. Informácie, ktoré ocenia neskúsení turisti predstavujú súhrn základných vlastností, pokynov a faktov. Mnohé z nich sú platné skôr pre celý Egypt a ne len oblasť okolia Marsa Alam. - viac  

 
 REKLAMÝ PRIESTOR
 
 PARTNER STRÁNOK

Cestovanie.biz server o cestovaní
TIP: Recenze a fotky Marsa Alam

Ďalší partneri a cestovné kancelárie >>>

 

 

 Dôležité rady - MARSA ALAM   

Dôležité rady
Niekoľko krátkych ale stručných, jasných a dôležitých informácií na jednom mieste predstavia Marsu Alam z hľadiska turistického. Informácie, ktoré ocenia neskúsení turisti pred cestou nebývajú veľmi obľúbené u skúsených, ale azda aj tú trochu faktov ocenia najmä tí, čo podobné informácie hľadajú. Pozor ale, že mnohé upozornenia sú určené na Egypt celoplošne a nejde o doménu výhradne oblasti Marsa Alam.

DOKLADY: pred nastúpením na zájazd musíte mať už dávno jasné, že váš pas je platný 6 mesiacov od dátumu návratu na Slovensko. Také sú podmienky. Po prílete si platíte vstupné víza do pasu, kde je nutné mať voľnú stranu. Víza stoja 15 dolárov a platia si ich aj deti s vlastným pasom. O presných podmienkach a postupe pri vybavovaní víz sa informujte vždy vo svojej cestovnej kancelárií, pretože niektoré z nich majú svoje postupy, ktoré priamo pracovníci vízového oddelenia v Egypte vykonávajú.

POLOHA: Marsa Alam je oblasťou v Egypte položenou pri pobreží Červeného mora, ktorú na mape treba hľadať južnejšie pod Hurghadou. Niektoré mapy a satelitné snímky pochádzajú z obdobia starého dva až tri roky a zachytávajú toto miesto v inej podobe ako je dnes. Od letiska je to asi 65 km na El Quseir, asi 70 km k 170 km Berenice a do Hurghady niečo okolo 200 km.

MORE A POČASIE: more je tu čisté. V Marsa Alam je niekoľko kilometrov dlhých čistých pláží s hrubším pieskom. Počasie je jasné. V letných mesiacoch treba rátať s faktom, že oproti Hurghade ste ešte bližšie k rovníku a nehostinnej Sahare ste ešte viac z východnej strany, takže núdzu o teplo istotne mať nebudete. Počasie je polojasné až jasné. Blízkosť mora nedovolí krajine celkom vyprahnúť, preto teda zas obavy zo saharských horúčav nie je potrebné mať. Je tu zvýšená vlhkosť vzduchu. No i tak je tu nie príliš teplo počas horúčav a nie príliš chladno počas nocí a dažďov. Vetry fúkajú najmä od severu.

PENIAZE: dovážanou menou sa odporúča skôr euro, ale aj dolár. Dá sa platiť oboma len u niektorých predajcov na trhu. Preto si radšej zmeňte peniaze v hotelovej recepcii, nie niekde na ulici, na egyptské libry. Za ne sa potom dá ľahšie nakúpiť. Ich vývoz je potom z krajiny zakázaný, pokiaľ disponujete viac ako tisíckou libier. Platba kartami je celkom na dobrej úrovni. Je možné, že vám zo zaplatenej sumy budú počítať kreditné systémy aj percentá ako DPH. Dávajte si však na svoje karty zvýšený pozor. Nie je síce známe, že by bola v Marsa Alam nejaká zvýšená kriminalita, ale čert nikdy nespí.

ZDRAVIE: je potrebné dodržiavať pravidlá hygieny. Vodu z umývadla používať výhradne len na nutné umytie tela, rúk a podobne. Pri pitie využívajte výhradne balenú vodu. Nežiadajte do nápojov ľad. Ľad je zväčša vždy robený z neupravenej vody. Hrozia žalúdočné problémy známe ako faraónova pomsta. Tomu sa však dá vyhnúť, pokiaľ si o to zámerne nekoledujete a nevenujete sa základnej hygiene a konzumácií vody mimo podávané nápoje, alkohol a vlastné zásoby. Ak niekde čítate, že na vypálenie červa je dobré mať svoju vlastnú pálenú, je to tak. To najlepšie, čo zaberá na zlikvidovanie prípadných zárodkov žalúdočných ťažkostí a preháňania na toaletách je naozaj niečo slovenské, stačí aj 45 % silné. Nie však vo veľkom množstve a samozrejme dobre zabalené v kufri.

JAZYK: Egypt je arabská krajina s arabčinou ako štátnym jazykom. V turistických oblastiach sa však dohovoríte po anglicky. Napríklad s predajcami, hoteliermi, personálom hotelu, či obsluhe atrakcií, inštruktori kurzov a podobne.

ZÁBAVA A SLUŽBY: Marsa Alam neoplýva príliš prostriedkami na vybitie energie mladých. Nie sú tu rušné a vyhlásené bary a diskotéky. To tu chýba a aj vďaka tomu je ešte stále Marsa Alam naozaj ideálnym miestom na oddych. Nočný život sa preto sústreďuje v hoteloch a postarajú sa o neho hotelové animačné tímy. Minibus v oblasti Marsa Alam môže stáť okolo 10 egyptských libier, zatiaľ čo taxík dvojnásobok. Každý jeden dopravný prostriedok má svoje výhody aj nevýhody. Ale záleží na tom, čo uprednostňujete, či cenu a presnosť, alebo zas opäť iný typ presnosti a k tomu aj komfort. Nuž a chýbajú tu zatiaľ aj väčšie reštaurácie, tie vznikajú zatiaľ len ako menšie podniky a fastfoody naozaj len pomaly. Dovolenkári sa v mnohom spoliehajú na služby svojho hotela, ktorý poskytuje myslím že všade all inclusive typ stravovania.

CESTY: cesty sú v krajine vybudované pomerne dobre. V obci je maximálna povolená rýchlosť 50 km/h, mimo obce 100 km/h. Polícia priestupky rieši na mieste, alebo odobratím vodičského preukazu. Cudzinci mávajú vyššie pokuty, ale sú pomerne tolerantní. Jazdí sa po správnej strane cesty, predpisy sa dodržujú niekedy podľa nálady a času vodiča, ale tiež sú pomerne na dobrej úrovni. Cesty k mestám, spájajúce Marsa Alam s letiskom alebo Hurghadou, prípadne aj cesta k pamiatkam na západ, je vybudovaná asfaltová. Prašné cesty sú viac vo vnútrozemí alebo prípojové menšie cesty v lokalite.

VÝVOZ: Vyvarujte sa vývozu väčšieho množstva liekov, potravín, cigariet, alkoholu ale aj množstva iného materiálu z krajiny. Kartón cigariet je napríklad povolený brať jeden na hlavu ale mnohí to riešia umiestnením jedného kartónu do kufra, druhého k sebe do vaku a tretieho do kabelky s tým, že patrí tomu vedľa vás, ktorý mimochodom ani nemusí byť fajčiar. Ako vždy, záleží na pracovníkovi za okienkom, ako sa k vášmu zlozvyku postaví, keď uvidíte, že nesiete desať kartónov. Musel by mať naozaj super náladu, aby sám porušil vlastné predpisy. Zakázaný je vývoz prírodného bohatstva ako sušené zvieratá, vypchané zvieratá, ryby, koraly, mušle, ryby a podobne. Pár mušlí ešte možno niektorí tolerujú, ale ak je toho príliš, je tu problém a končí to v koši. Neskôr na smetisku, pokiaľ si to kontrolný pracovník sám nevezme domov. Ľudia si berú aj vodnú fajku. Pokiaľ sa bojíte o jej zničenie a risknete jej prenos v ruke, pozor na uhlíky. Tie musia byť v kufri. Neraz sa stalo, že dovolenkári o tieto uhlíky prišli a niektorí kontrolóri v iných oblastiach ako Marsa Alam sa tešia len na to, keď môžu človeka vytočiť a bez slova mu vytiahnuť uhlíky a hodiť pred človekom do koša. Ďalej je zakázaný vývoz veľkej sumy peňazí bez dokladov, arabských žien, miestnych detí a delfínov... atď.
 

 

 EGYPT a MARSA ALAM
Všetky práva vyhradené © 2010 MARSAALAM.eu - CESTOVANIE.biz  - kontakt: marsaalam*cestovanie.biz - osobné údaje
Zakazuje sa akákoľvek ďalšia reprodukcia a kopírovanie obsahu, linkovanie na súbory a iné poškodzovanie autorských práv. Akékoľvek iné využitie obsah okrem informovanosti pre vlastné použitie a akúkoľvek ďalšiu distribúciu, sa zakazuje. All right reserved, all uses of published materials are prohibited. Any next distributions and reproduction of any materials without knowledge and agrees of authors is prohibited. Práca a snaha na tejto stránke je venovaná Lukezke.