Fakultativní výlety

Aj z Marsa Alam je možné navštíviť mnohé významné miesta. Nezabúdajte, že ste v Egypte a ten má bohatú niekoľko tisíc ročnú históriu. Má čo ponúknuť aj mimo bohatstvo mora a hotelového areálu. Preto ak cestujete cez cestovnú kanceláriu spýtajte sa na ponuku fakultatívnych výletov. A poradím vám, skúste načiahnuť aj po informačných letákov iných cestovných kancelárií aj v prípade že ste sa sem dostali individuálne. To, že využijete ponuku výletu v inej CK by nemala vaša CK nijak brať osobne. Bežne sa to robí, len akosi to ľudia verejne neprezentujú. Naraziť tak môžete na super ceny a aj na miesta, ktoré vaša CK vo svojich výletoch neponúka.

Pozrieť sa budete môcť na miesta známe ako Memnonove kolosy, chrám v Karnak, Údolie kráľov a pohrebiská, Abu Simbel a mnoho ďalších. Samozrejme ponuku výletov doplní niekoľko výletov pre potápačov, k útesom, na zaujímavé miesta kde postačí šnorchel a ak vám to stále nestačí, prenajmite si štvorkolku, alebo vodný skúter a bežte sa vyblázniť do divočiny. Len pozor, nie moc ďaleko. Aj miestni vás upozornia na to, že môžete naraziť na lokality, kde je zakázaný vstup. Z vojnového obdobia sa vraj stále ešte na niektorých opustených odľahlých miestach nachádzajú ukryté míny. Tých sa ale netreba báť na miestach v okolí hotelov, pláží a podobne. Ak hovoria niektoré prospekty o mínach, ide o odľahlejšie oblasti v blízkosti, kam sa dostane možno tak trucujúca manželka na štvorkolke unikajúca tak dve hodinky pred manželom.

Ceny výletov na viacerých miestach, letákoch a v ponuke súkromných sprievodcov sa môžu neustále meniť. Nie je to spôsobené len zmenami cien palív, ale aj zmenami cien vstupného, zhoršením podmienok prístupu k miestu, zmena poplatkov na cestách, mýtne a ešte mnoho iných dôvodov, pre ktoré len ťažko napísať konečnú a presnú sumu za akú je možné výlet obstarať. Majte na pamäti aj fakt, že uskutočnenie výletov býva podmienené aj záujmom. Pokiaľ je totiž napríklad na výlet nutné objednať autobus a o výlet bude mať z desiatok až stoviek klientov cestovných kancelárií záujem len jeden mladý pár, výlet s najväčšou pravdepodobnosťou nebude a vám sa vrátia peniažky. Niekoľko sľúbených a spomínaných výletov si môžeme predstaviť:

Luxor Egypt

LUXOR

Obľúbeným býva výlet do Luxoru. Odchádza sa zväčša skoro ráno autobusom priamo na miesto. Výlet je na celý deň a hotely by mali pripraviť balíčky s jedlom, pokiaľ nestíhate raňajky. Na tieto možnosti sa informujte vopred u delegáta, alebo na recepcii hotela. Samozrejme, že niečo také je nutné aj ohlásiť vopred. Výlet umožňuje nahliadnuť do legendárnej histórie staroegyptskej architektúry. Ten samozrejme zahŕňa návštevu Memnonových kolosov, chrám kráľovnej Hatšepsut, ale napríklad aj Údolie kráľov. Viac o Luxore si môžete prečítať v sekcii Luxor. V druhej polovici dňa môžete navštíviť chrám v Karnaku,kam sa môžete dostať loďou preplavením sa na druhý breh. V cene tohto výletu by mal byť obsiahnutý obed, služby sprievodcu a samozrejme doprava a vstupy do pamiatok. Cena výletu sa pohybuje podľa niektorých zdrojov od 100 € po maximálne 120 €

VÝLETY DO PÚŠTE

Ak hľadáte poriadny výlet na dunách na štvorkolkách, džípoch, alebo len na ťavách, samozrejme aj tejto chuti je možné sa tu nasýtiť. Ich cena je rôzna. Pravá púšť je lákadlom a peknou zastávkou môže byť bývala ťažiarenská lokalita, z ktorej v dávnych dobách získavali smaragdy. Bane sa tiež volajú Kleopatrine, no v oficiálnych zdrojoch sa príliš tento názov nepoužíva. Bane sa nachádzajú asi v strede trasy smerom z Marsa Alam k Nílu. Ak máte ale možnosť, určite si nenechajte ujsť aj vzdialenejšiu zastávku až priamo v novo vybudovanej priehrade Sadd El Ali, v ktorej je ostrov Philae a chrámy, ktoré pred tým mali stáť v zatopenej oblasti, avšak všetky rozobrali a premiestnili na vhodnejšie miesto, kam dnes miesto sprístupňuje frekventovaná lodná doprava.

Asuán Egypt

ASUÁN

Výlet do Asuánu je výletom, ktorý v sebe zahŕňa už spomínanú atrakciu vyššie s ostrovom Philae a komplexom chrámov a dominantným chrámom bohyne Isis. Do výletov v tejto oblasti býva zahrnutý aj chrám v Edfu. Keďže je však náročný na čas a na prehliadky zväčša je dosť času, kúpať sa po návrate na hotel už v mori za svetla nebudete. Cena sa phybuje v cenách podobne ako pri Luxore a môže byť tiež v dvoch dňoch, pričom sa k prehliadke pripojí aj niekoľko ďalších zaujímavých miest. Prípadne využijete možnosť kombinovaných výletov, v ktorých je Luxor aj Asuán naraz.

ABU DABAB alebo HAMATA

Šnorchlovanie na zaujímavom mieste, ktoré naozaj dovolí obyčajným ľuďom s minimálnymi skúsenosťami pohybu pod vodou objavovať na vlastnej koži, alebo skôr na vlastné oči krásy podmorského sveta. Podobné bývajú aj výlety nazývané podľa ostrova Hamata.

VÝLETY DO OKOLITÝCH MIEST

Aj mestá v okolí, alebo skôr presnejšie v diaľke, môžu byť zaujímavé. Najmä Port Ghalib alebo El Qusair