Luxor

Obľúbeným býva výlet do Luxoru. Odchádza sa zväčša skoro ráno autobusom priamo na miesto. Výlet je na celý deň a hotely by mali pripraviť balíčky s jedlom, pokiaľ nestíhate raňajky. Na tieto možnosti sa informujte vopred u delegáta, alebo na recepcii hotela. Samozrejme, že niečo také je nutné aj ohlásiť vopred. Výlet umožňuje nahliadnuť do legendárnej histórie staroegyptskej architektúry.

Memnonove kolosy

Memnonove kolosy

Prechádzate po západnom brehu Nílu, kde sa nachádzajú aj ďalšie významné pamiatky ako Memnonove kolosy, dve samostatne stojace sochy, v okolí ktorých stálo viacero stavieb a až ku kolosom viedla dláždená cesta. Ide o dve veľké coyh, ktoré akoby stáli opustené už niekoľko tisícročí, kýmk všetko okolo nich sa rozpadlo, im zostalo aspoň telo v pôdovnej polohe, keď už tvár je poškodená. Aj tak však archeológovia zistili, že ide o konkrétneho panovníka Amenhotepa III aby strážil v dvojsoší kráľovské pohrebisko oproti. Na trónoch sôch je dodnes pozorovateľné zobrazenie hieroglyfov a zobrazenia rastlín.

Údolie kráľov

Ďalej je tu Údolie kráľov, významná pamiatka, ktorá je v skutočnosti miestom vášho výberu – sami si vyberiete, do ktorých troch hrobiek sa pozriete na svoj vstupný lístok. Na výber je totiž z niekoľkých a na jeden vstupný lístok je možné navštíviť celkom tri. Môže sa celkom stať, že vám unavený návštevník podaruje svoj neprepadnutý a môžete sa kochať ďalej. Nie každého baví prechádzať sa po starých objavených hrobkách vytesaných hlboko v skalách, do ktorých sa prechádza neraz aj krkolomnou cestičkou a dlhou chodbou.

Luxor Egypt

Tieto priestory strážia vždy domorodci. Nemusí ísť o uniformovaného člena stráže. Tých majú najmä hrobky takých vládcov ako je Ramese II, Seti II a podobne. Majte na pamäti, že fotografovanie v hrobkách je prísne zakázané. Je za to pokuta, fotografie musíte zmazať, alebo vám ich sám strážnik zmaže nehľadiac na iné zábery. Ide o pravidlo, na ktoré ste aj upozornení, preto za jeho porušenie môžete o fotoaparát aj prísť. Zážitok je to ale naozaj pekný najmä pre fakt, že môžete celkom sám sa vydať k tým hrobkám, ktoré vidieť naozaj chcete a pokúsiť sa ich zapamätať aspoň vo vlastnej hlave.

Hatšepsovet

Chrám kráľovnej Hatšepsut

Ďalším lákadlom a významnou pamiatkou je chrám kráľovnej Hatšepsut. Ten bol pôvodne pristavaný k strmej skale a čiastočne vybudovaný aj v nej. Na mieste, kde chrám stál, ho vša nebolo možné zachovať, preto bol presunutý. Je tvorený celkovo troma terasami, v strede ktorých dominuje prístup hore miernym svahom až k schodom. Dá sa pokračovať až na nádvorie, ktoré však už ďalej nie je prístupné. Nádherný chrám dala postaviť samotná kráľovná, podľa ktorej sme ho pomenovali až my. Oslovovala sa titulom faraón a bola dcérou Thutmosa I. Jej hrob sa našiel v Údolí kráľov. Celá oblasť chrámu kráľovnej Hatšepsut je poznačená krvavou tragédiou, kedy teroristi postrieľali tvrdou paľbou niekoľko zahraničných turistov. Medzi nimi turisti z nemecky hovoriacich krajín. Táto tragédia pozmenila bezpečnostné podmienky v oblasti, a zostrila kontroly. Miesto neustále monitorujú ozbrojené hliadky.