Korálové útesy

Celá línia egyptského pobrežia je popretkávaná koralovými útesmi nesmiernej prírodnej hodnoty, ktoré tvoria neobyčajné miesto objavovania krás podmorského sveta pre potápačov a šnorchlistov. Tu si spomenieme najvýznamnejšie koralové útesy v okolí Marsa Alam.

Marsa alam a potápanie v koralových útesoch

Elphinstonea Reef

Reef sa nachádza 12 km od Marsa Abu Dabab na južnom egyptskom pobreží. Dostaň sa k nemu je možné po vode z člna a jeho priemerná hĺbka je 20 m. Maximálna hĺbka je najmenej 70 m a priemerná viditeľnosť je práve v spomínanom priemere a to 20 m. Miesto známe ako Elphinstonea Reef je významným miestom, vyhľadávané začínajúcimi aj skúsenými potápačmi. Strmé steny koralov vytvárajú prírodné sídlisko, ktoré žije bohatým a pestrým životom. Na severe je plošina plytká a je vhodná aj na šnorchlovanie bez nejakých veľkých skúseností. Južná časť môže často klesať do hĺbky. V najhlbších miestach je podľa miestnej legendy uložený sargofág neznámeho faraóna. Po pravde, ak by ste na tomto mieste boli, aj vy si všimnete podozrivo podobné obrysy, akoby na dne v hĺbke naozaj niečo také ako sarkofág bolo. Pod tvrdým porastom koralov len sťažka možno preveriť pravdivosť legendy. Celá oblasť je pokrytá prekrásnymi koralmi rôznych farieb, druhov aj veľkostí. Oblasti na východe sa vyznačujú výskytom viacerých mäkkých druhov koralov, ktoré zároveň poskytujú útočisko rybám. Nie je problém na mieste stretnúť aj také živočíchy ako sú niektoré druhy žralokov, barakúda, alebo aj tuniaky.

Abu Dabbab

Asi 30 kilometrov na sever od okraju hotelovej oblasti Marsa Alam sa nachádza oblasť menom Abu Dabbab. Ide o do neúplnej podkovy formované koralové útesy, ktoré majú v sebe aj miesta s jemným pieskom. Miesto je vyhlásené pre výskyt vzácnych veľkých korytnačiek. Dovtedy ste ich mohli vidieť v niektorých akváriách, prípadne v dokumentárnych filmoch. Len čo sa ponoríte a tiež sa vám podarí spozorovať niektorého z týchto prekrásnych tvorov, pochopíte, čo asi prežívajú bádatelia v dokumentárnych filmoch, aj keď tí majú už čo to odžité. Okrem korytnačiek sú tu však aj morské kravy – dugongy.

Daedalov reef

Na otvorenom mori 96 km od Marsa Alam sa dá doplaviť k Daedalovmu rífu. Jeho priemerná hĺbka je 25 m, maximálna dosahuje 70 m. Leží skoro v strede medzi Egyptom a Saudskou Arábiou. Keďže tvorí závažný problém pre okolo prechádzajúce lode, celkovo plochu 800 metrov dlhého koralového útesu osvetľuje maják. Východ severnej a južnej strany klesá strmo nadol. Miesto je významné pre početný výskyt vzácnych druhov sasaniek. Je tu možné pozorovať aj žraloky, ale inak ide o bohatú lokalitu na koralové ryby a samotné koraly.

Sataya – Dolphin reef

Úžasné miesto prístupné po vode, ktorého prevádzka je aj na pobreží, ale voľná príroda je voľná príroda. Priemerná hĺbka vody je 18 m. Najhlbšia je minimálne 50 m. Východ útesu má strmé múry. Nachádzajú sa tu aj veľmi pekne tmavo-modro a tmavozeleno sfarbené koraly. Rýb je tu viacero druhov. Hlavonožce si tu našli taktiež svoje významné miesto. Neraz tu zazreli aj žralokov, ale najviac je miesto vyhlásené pre výskyt delfínov.

Abu Galawa

Ak ste potápačom, možno aj pre vás bude obľúbenou lokalitou miesto, kde je potopená loď a tá tak tvorí novú plochu a umelé priestory, zákutia a úkryty pre morské živočíchy. Takou lokalitou je práve aj Galawa. Na južnej strane útesu totiž jednu môžete starý potopený čln a toho sa chytili koraly naozaj slušne. Zdalo by sa, že taký veľký kus šrotu moru ublíži, a nakoniec zistíte, že moru sa len pomohlo. Sever sa viac vyznačuje tvrdými koralmi… celkovo môžeme v okolí nájsť ešte minimálne 7 vrakov lodí alebo člnov. Pri potopení väčšiny z nich zrejme asistovala prítomnosť koralov, miestami čoraz bližších ku hladine.

Shaab Marsa Alam

Veľký útes nachádzajúci sa v blízkosti posledného mestečka na egyptskom pobreží je znýmy svojou bohatou záhradou koralovej úrody žiariacej pestrými farbami. Okrem niekoľkých druhov rýb sa tu občas zdržiava aj vodné vtáctvo.

Zabargat

Lagúnou obklopené vyvýšeniny ostrova sú obklopené koralmi takmer z každej strany. kolo. V okolí útes už potopil nejednu loď. Hovorí sa, že ostrov využívali už starí Egypťania na ťažbu drahých kameňov. Dnes je z neho pustý ostrov pripomínajúci mesačnú krajinu.

Shaab Samadai

Koralové útesy tvoriace prekrásnu lagúnu bývajú obľúbeným miestom delfínov. Práve v týchto miestach sa stretávajú delfíny a učia svoje ratolesti loviť ryby. Západná strana koralového útesu nie je príliš vhodná pre lode s hlbokým ponorom. V podstate je sem aj zakázaný vstup takýmto lodiam, ktoré by mohli závažne poškodiť koralové útvary. To je sasmozrejmé. Práve na západnej strane sú koraly bližšie k hladine a morské riasy siahajúce až na hladinu tvoria domov pre milióny rybiek, či mikroskopických organizmov.

Shaab Sharm

Veľký útes s koralovými múrmi býva často v lete vyhľadávaným miestom pre žraloky šedé alebo kladivohlavé. Nachádza sa tu aj viacero druhov rýb, mäkkých koralov a pokiaľ sa mienite vydať až sem, vedzte, že na tomto mieste sú silné vodné prúdy.

Rocky Island (Skalnatý ostrov)

Jedna z najkrajších a najneuveriteľnejších scenérií nakoniec. Rocky Island je v skutočnosti len niekoľko metrov vyčnievajúce skaly z mora, ktoré strmo prechádzajú do hĺbky mora, akoby len skrátka mali trčať a nič viac. Rovnako tak ako všade na spomínaných miestach, aj tu sa možno tešiť na bohatý morský život a rybičky pestrých farieb.