Marsa Alam a informace o letovisku a rozvoji turismu

Marsa Alam je na trhu celkom novinkou. Pred dvoma rokmi ešte nikto z našich slovenských turistov ani nezakopol o túto oblasť a možno ani netušil, že sa v nej bude niečo diať. Po pravde, ešte tak v roku 2000 by to nepovedali ani miestni, že to bude úspešná oblasť, ale stalo sa, že rozmach turistického ruchu predsa len doviedol Marsa Alam na turistickú mapu celkom rýchlo aj u slovenských dovolenkárov.

Luxor Egypt

Marsa Alam vznikalo podobne, ako niektoré iné oblasti v blízkom okolí. Len v Marsa Alam je to s rozdielom tým, že sa tak udialo len v posledných piatich rokoch. Ak sa tu niekto narodil a pred rokmi oblasť opustil, zrejme by ju dnes vôbec nepoznal. Pôvodne šlo totiž o malú rybársku dedinu, v ktorej sa raz rozhodli zariskovať hotelieri a postavili prvý hotel, druhý až tretí. Nebol to však len tak obyčajný risk a streľba naslepo. Po pravde, prekrásne pláže a bohatý morský život bol v oblasti známy už dávno pred tým. Letá posledných rokov privítali prílev nemeckých, českých a poľských turistov.

Marsa Alam

Bolo len otázkou času, kedy sa do oblasti rýchlo si získavajúcej slávu začnú hrnúť ďalší a ďalší hotelieri, investori a zároveň klienti. Najbližšie letisko bolo len to v Hurghade a aj preto sa vybudovalo medzinárodné letisko Marsa Alam. ElphinstoneHurghada je pritom vzdialená asi 280 kilometrov a to je dosť čo povedať o namáhavej a vyčerpávajúcej ceste transferom z letiska z Hurghady. Dnes pre pohodlie klientov hotelových rezortov neexistuje len letisko a hotely, ale aj športoviská, zábavné centrá a ak ste tu kvôli tomu, tak áno, aj potápačské centrá. Celý tento región získal celom iný význam. Kým kedysi ho držalo nad vodou len ťažko rybárstvo, dnes to je silnejúci turistický ruch meniaci krajinu aj hospodársky význam celej oblasti. Marsa Alam ešte nepostihli žiadne masívne prílevy obyvateľov, neexistujú tu obrovské osady s chatrčami, hlukom, továrne, ani výrobné haly. Skrátka je tu pokoj. Správna atmosféra, ako sa na oddych v lete patrí. Takto tiež môžete nerušene obdivovať krásy okolia, krásy mora a života v ňom.

V lete v roku 2010 oblasť Marsa Alam do ponuky zaradili aj slovenské cestovné kancelárie, zatiaľ v Čechách to známa cestovná kancelária EXIM  ponúkala už sezónu pred tým.

Marsa Alam je súčasťou červenomorskej provincie, ktorej metropolou je Hurghada. Nazýva sa Muháfaza al-Bahr al-Ahmar a rozkladá sa na rozlohe 203 685 km2. V súčasnosti v Marsa Alam žije niekoľko tisíc obyvateľov, ktorí sa donedávna venovali rybolovu, chovu kôz, oviec ale aj banskej činnosti pri ťažení drahých kovov. Dnes je časť obyvateľstva zamestnaná aj v hoteloch. Výber správnych zamestnancov býval z počiatku komplikovaný, no dnes mnoho hotelov v oblasti funguje výborne aj napriek snahe samotného miestneho obyvateľstva byť turistom k službám. Práce je tu nepochybne viac, ako kedysi a miestni vítajú zmeny skôr kladne.

Morský život

Marsa Alam sa nachádza rovnako ako Hurghada, Taba a Sharm el Sheik na pobreží Červeného mora. To znamená, že pokiaľ sú vhodné prírodné podmienky a pokojná voda pri zložitom pobreží, môžete sa tešiť z bohatého morského života. Aj bežný nepotápač v Marsa Alam vie objaviť množstvo krásnych rybiek a to nemusí odchádzať príliš ďaleko k moru. Stačí, ak si nájde zaujímavé kamenité miesto, koralový útes, nasadí šnorchel a vyrazí. Pestré koraly a rybičky, ktoré sa u nás chovajú len v špeciálnych tropických akváriách si tu žijú vo voľnej prírode. Neradno sa však dotýkať koralov a rýb. Celkovo morské živočíchy patria do mora a pokus ich zabiť, zobrať si so sebou, alebo sa s nimi pomaznať takmer vždy končí neúspechom, alebo veľkými problémami. Preto pozor a rešpektujte more.

Také by se mohlo líbit: Více od autora