Národní park Wadi Gimal v Marsa Alam

V blízkosti Marsa Alam sa nachádza niekoľko čiastočne osamotených alebo len spojených koralových útesov. Pre potápanie ako stvorené. Asi 30 kilometrov na sever od okraju hotelovej oblasti Marsa Alam sa nachádza oblasť menom Abu Dabbab. Ide o do neúplnej podkovy formované koralové útesy, ktoré majú v sebe aj miesta s jemným pieskom. Miesto je vyhlásené pre výskyt vzácnych veľkých korytnačiek.

Dovtedy ste ich mohli vidieť v niektorých akváriách, prípadne v dokumentárnych filmoch. Len čo sa ponoríte a tiež sa vám podarí spozorovať niektorého z týchto prekrásnych tvorov, pochopíte, čo asi prežívajú bádatelia v dokumentárnych filmoch, aj keď tí majú už čo to odžité. Okrem korytnačiek sú tu však aj dugongy, neobyčajné zvieratká, ktorým prisúdili aj trochu komické meno – morská krava. Útesy v blízkosti Samadai a Doplhin House už napovedajú, že zrejme pôjde tiež o zaujímavé miesta. Samozrejme. Zdržiavajú sa tu aj delfíny, čo je veľkým lákadlom pre turistov obľubujúcich tieto inteligentné tvory. Turistov by ste tu našli z Ázie, z USA, Kanady, celej Európy alebo ako my, aj Brazilca. Koralové miesta pritom majú aj viacero jaskýň koralových útvarov, ktoré vyhľadávajú ryby a iné morské živočíchy ako svoje útočisko a ďalej dopomáhajú tvarovať celú oblasť už po tisícročia. Za zmienku stoja aj útesy nesúce mená ako Abu Dabbour, Mars Moorea, Shaba Marsa, Gabel Rossos , Tondoba Bay, Marsa Carb a podobne.

Originálny názov národného parku Wadi Gimal je Jazirat Wadi Jimal. Na priloženej polohe a satelitnom pohľade sa sami presvedčte o tom, že je lokalita výnimočná už z vody. Miesta, ktoré sa javia ako ostrovčeky nie sú súšou nad morom, ale vyvýšeným koralovým podložím, ktoré tvorí bohaté priestory pre ešte bohatší podmorský svet. Objavovať práve tu krásy tejto lokality, potom pochopíte, prečo je toto miesto vyhlásené medzi potápačmi na celom svete. Nemusíte však ísť príliš hlboko, aby ste sami mohli pozorovať niečo z krás koralových útvarov a obyvateľov týchto miest. Ak nemáte šnorchel so sebou, určite vám ho požičajú.