Zajímavá místa

Mnoho lokalít na svete má viacero zaujímavých miest, pláží, ostrovov, alebo vrcholov a podobne. Nie všetky sú rovnaké a práve pre svoju výnimočnosť si zaslúžia pomenovanie „zaujímavé miesto“. V Marsa Alam a okolí sa dá niekoľko zaujímavých miest nájsť.

Sahara

Východná časť Sahary je prístupná či už štvorkolkami, alebo na ťavách. Je len na vás, čo uprednostňujete. Ak ale budete čakať len vyprahnutú púšť s pieskovými dunami, na týchto miestach ešte nejde o klasickú vyprahnutú na prach rozprášenú krajinu. V púšti tu môžete naraziť na niekoľko atrakcii.

Kanais a kamenný chrám Setiho I.

Panovník Seti I. (žil medzi 1305 až 1290 p.n.l.) dal vtedy ešte na úrodnej zemi postaviť kamenný chrám, ktorého zvyšky stoja práve v miestach známych ako Kanais.

Bane na zlato a smaragdy

Dodnes sa južne od Marsa Alam nachádzajú zvyšky starých baní, kde sa ťažili smaragdy a zlato pre potreby panovníkov. Tieto miesta istotne zahrnú dobrí poskytovatelia fakultatívnych výletov. Sami by ste sa k nim nemuseli dostať. Dnes by tieto hory mohli byť využívané pre ťažbu fosfátov. Ťažba zlata bola v Marsa Alam v súčasnosti čiastočne obnovená.

Zabargat

Ostrov vyrastajúci priamo z mora obklopený nádhernými lagúnami môže byť prekrásnym miestom na výlet. V jeho okolí sa nachádza viacero vrakov lodí. Názov sa často uvádza aj ako Zabargad.

El Quseir

Zaujímavým je mestečko El Quseir, ktoré má okrem viacerých zaujímavých miest aj známu mešitu postavenú v 12. storočí.

Port Ghalib

Mestečko je vzdialené 67 kilometrov na sever. Ešte pred pár rokmi by sme tu nenašli nič, len rozostavané budovy a niekoľko menších osád. Nachádza sa tu golfové ihrisko, množstvo nákupných možností a miesta zábavy. Jachtársky klub, požičovňa člnov a potápačský servis sú samozrejmosťou.

Koralové útesy

Bohaté koralové útesy v oblasti tvoria z egyptského letoviska Marsa Alam druhú najobľúbenejšiu lokalitu potápačov na svete. Tou prvou je Sharm El Sheikh. Zaujímavé však je, že v TOP 10 sa Marsa Alam objavila až v posledných 6 rokoch. Pri hodnotení ako druhého najobľúbenejšieho miesta sa dá vychádzať z troch nájdených rebríčkoch zahraničných serverov.

Miesta bohatého podmorského sveta

Úžasné morské akvárium bez skiel, vo voľnej prírode s neuveriteľne cenným morským životom nedotknutým ľudským vyčíňaním, ležiac v pokoji celé tisícročia vývojovej evolúcie. Pestrofarebné rybičky, koraly a sasanky tisícov druhov obývajú v húfoch každú koralovú oblasť a pre potápačov tak tvoria nezabudnuteľné zážitky hodné zvečnenia na fotografiách.

Dolphin House Reef

Miesto, kde sa môžete stretnúť s delfínmi. Žiaľ, nie je pravidlom, že práve kvôli vám tam delfíni budú. Miesto je však vyhlásené ich výskytom najmä v lete. Je dobré sa informovať od ľudí, ktorí sa odtiaľ vracajú pred vašim odletom, či mali možnosť vidieť delfínov a ak áno, máte aj o zážitok postarané. Delfín je cicavec vyznačujúci sa nesmiernou inteligenciou, vie sa predvádzať, z nejednej historky poznáme jeho schopnosti zachrániť človeku život, alebo varovať lode pred žralokmi. To, k čomu nepotrebujeme historku, sú liečivé schopnosti delfínov, ich prítomnosť a pôsobenie na chorých ľudí, deti a psychologické problémy. Delfínia terapia je účinnou a zároveň nákladnou vecou. Niekomu pre šťastie postačí aj pohľad. Mrzí ma, že osobne nedokážem hovoriť z vlastných skúseností o tomto mieste.