El Quseir

Mesto El Quseir, alebo tiež uvádzané ako El Kosser je postavené na mieste dávnejšej malej rybárskej osady, podobne ako to je v prípade Marsa Alam. Lenže z mestečka El Quseir sa stalo dovolenkové miesto až po dlhšej jeho vlastnej histórií v ktorej figurovalo ako neustále sa rozpínajúca dedinka až na podobu mesta s vlastným prístavom a blízkosťou letiska. Turistický ruch sa tu naozaj rapídne zvýšil práve vďaka letisku. Už v prvom roku prevádzky letiska mierili obchodníci a vyhľadávači obchodných príležitostí túto lokalitu, aby objavili ich možnosti a svojich budúcich partnerov. Pred pár rokmi by sme naozaj nazvali El Quseir dedinkou, dnes je však mestečko, za čo vďačí práve hotelovým rezortom.

El Quseir sa nachádza 160 kilometrov južnejšie od Hurghady pri pobreží Červeného mora. Nachádza sa asi v polovici celej pobrežnej východnej plochy egyptského územia od Červeného mora po Suezský záliv. V glóbusovom pohľade je lokalita historicky významných miest ako Luxor a Théby na rovnakej výške. V meste je len málo pozostatkov z histórie starovekého Egypta, ale za to v ňom môžete nájsť napríklad starú mešitu z 12. storočia, niekoľko novších mešít, staršie štvrte a stáročiami rozpadnuté obydlia. Už v dobe faraónov sa toto miesto využívalo pre významný prístav, z ktorého neskôr do celého Egypta. V 19. storočí tu napríklad postavili nemocnicu slúžiacu aj pre potreby pútnikov, ktorí smerujú do Mekky z južných častí Egypta a ostatných krajín. Nuž a tak ako je lákadlom v Marsa Alam more, aj tu sa môžete kochať krásnymi prírodnými scenériami a bohatstvom z rúk Matky prírody.

El Quseir a lodiarstvo

Lodiarstvo má v El Quseir dlhoročnú históriu. Už v časoch faraónov tu boli lodenice, vyrábajúce lode tradičným spôsobom, dlho sa nemeniacim až do nedávna, kedy tento druh výroby upadá do zabudnutia. Azda až väčšina plavidiel, ktoré z Egypta vyplávali, boli postavené na súši práve tu. S typickým tradičným výzorom sú lode známe katyra, ktoré sa tešili obľube medzi rybármi alebo lovcami perál. Ešte donedávna, ak potápači vychádzali na more na drevenom tradičnom člne, zrejme to bol čln práve z rúk majstrov z Quseiru. Lode vychádzajú do dnes na more s jednou alebo ďalšími loďami a spoločne chytajú ryby. Väčšie známe charakteristické lode zvané cambuk sa tiež hojne vyrábali v El Quseire.

Za čias faraónov boli miestne lode vysielané do Orientu a do južnej Ázie, odkiaľ dovážali koreniny a iný tovar. Dnes na slávnu lodiarskú históriu v El quseire pripomína aspoň tá loď nižšie spolu s pamätnými tabuľami.

lode a lodiarstvo v El Quseire